Zapraszamy
W sytuacjach codziennych tak naprawdę wychodzi to, jak mała jest nasza wiedza z zakresu ekonomii, finansów i szeroko rozumianej rachunkowości. Oczywiście nie chodzi tutaj o wybitne znajomości różnego rodzaju zagadnień i definicji, ale o podstawy, które ułatwią nam zdecydowanie życie codzienne i będą w stanie pomóc nam w podejmowaniu często bardzo istotnych dla nas decyzji. A to w banku, a to w urzędzie skarbowym, a to przy planowaniu domowego budżetu. Dlatego warto zaglądać na strony internetowe. Które rozprzestrzeniają i promują tego typu wiedzę przydatną w zasadzie na każdym kroku. Na tego typu stronach internetowych każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zaś niektóre z pytań znajdą swoją odpowiedź wśród licznych porad i ekonomicznych ciekawostek związanych bezpośrednio z życiem codziennym. Zapraszamy do polubienia naszej strony i odiwedzania jej codziennie gdyż cho chwila są jakies nowości.

Monopol

Monopolista stanowi swoiste przeciwieństwo rynku rywalizacji idealnej. Monopol czysty jest to rynek, na którym funkcjonuje bezpieczne od ataków innych firm, pojedynczy eksporter towaru w gałęzi. Monopolista nie boi się rywali, gdyż bronią go bariery wejścia. W porównaniu do firmy działającej na wolnym rynku, monopolista wyznacza cenę za konkretny produkt, a nie jest jej biorcą. Brak konkurencji powoduje, że monitoruje on całą podaż rynkową, a dzięki temu może oddziaływać na cenę. W przypadku monopolisty, który wypełnia sobą całą gałąź, linia popytu opada. Kontrolując wielkość podaży rynkowej, monopolista zwykle może narzucić nabywcom cenę, która pozwala mu na osiągnięcie zysku wyjątkowego. „Przy okazji” dochodzi do zmniejszenia się nadwyżki całkowitej. Okazuje się ona mniejsza od nadwyżki łącznej, która mogłaby powstać na rynku. Zauważmy, że dążąc do zdobycia jak największego zysku, monopolista produkuje mniej, niż wynosi ilość produkcji idealna w opinii społeczeństwa.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Nasza strona
Problem z rozliczeniem podatkowym? A może trzeba wypełnić jakieś zaświadczenie do urzędu? Nie bardzo wiesz jak rozmawiać z miłą panią w okienku skarbówki? Warto więc zebrać odpowiednie informacje z zakresu ekonomii czy finansów, aby znać takie podstawy. Wtedy nawet trudny i skomplikowany druczek do urzędu okaże się bułką z masłem. Podstawy z zakresu rachunkowości i finansów warto mieć, jak i nie należy na tym poprzestawać. Ekonomia może okazać się bowiem wyjątkową dziedziną nauki, która przy bliższym poznaniu może okazać się naprawdę interesująca, pociągająca i wciągająca. Dlatego warto czytać znajdujące się w Internecie ciekawostki z zakresu tej jakże wyjątkowej dziedziny, aby w ten sposób rozwijać się każdego dnia.
Sonda

Jakie masz konto?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...