Zapraszamy
W sytuacjach codziennych tak naprawdę wychodzi to, jak mała jest nasza wiedza z zakresu ekonomii, finansów i szeroko rozumianej rachunkowości. Oczywiście nie chodzi tutaj o wybitne znajomości różnego rodzaju zagadnień i definicji, ale o podstawy, które ułatwią nam zdecydowanie życie codzienne i będą w stanie pomóc nam w podejmowaniu często bardzo istotnych dla nas decyzji. A to w banku, a to w urzędzie skarbowym, a to przy planowaniu domowego budżetu. Dlatego warto zaglądać na strony internetowe. Które rozprzestrzeniają i promują tego typu wiedzę przydatną w zasadzie na każdym kroku. Na tego typu stronach internetowych każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zaś niektóre z pytań znajdą swoją odpowiedź wśród licznych porad i ekonomicznych ciekawostek związanych bezpośrednio z życiem codziennym. Zapraszamy do polubienia naszej strony i odiwedzania jej codziennie gdyż cho chwila są jakies nowości.

Model zapasów gotówki – model Baumola

W literaturze znanych jest wiele sposobów ustalania idealnej wielkości gotówki w przedsiębiorstwie. Modele zapasów gotówki ustalają idealną wielkość bieżących środków płatniczych przy minimalnych kosztach całkowitych. Najczęściej wymieniany jest model W. J. Baumola. Występuje tu analogia do metody ustalania zapasów towarów. W. J. Baumol pierwszy zauważył, że gospodarka zasobami pieniędzmi pod różnymi względami podobna jest do gospodarki zapasami. W związku z tym w obu przypadkach można wykorzystać taki sam model optymalizacyjny. Baumol jako opcję dla utrzymywania zapasów fluktuacyjnej pieniędzy rozważa utrzymywanie papierów wartościowych przynoszących odsetki. Ograniczenie ilości płynnej gotówki oznacza możliwość zainwestowania pozostałej kwoty na rynku finansowym, np. w papiery wartościowe. W przypadku dużych sum gotówki dochód z jej zainwestowania może być znaczny, nawet przy krótkich terminach (np. kilkudniowych). Idealna wielkość gotówki zależy od wielkości zapotrzebowania na gotówkę i kosztu jej przechowywania. Przedsiębiorstwa w jakimś czasie (np. dzień, tydzień, miesiąc czy rok) posiadają konkretny dochód pieniężny, który jest przeznaczony na różne wydatki.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Nasza strona
Problem z rozliczeniem podatkowym? A może trzeba wypełnić jakieś zaświadczenie do urzędu? Nie bardzo wiesz jak rozmawiać z miłą panią w okienku skarbówki? Warto więc zebrać odpowiednie informacje z zakresu ekonomii czy finansów, aby znać takie podstawy. Wtedy nawet trudny i skomplikowany druczek do urzędu okaże się bułką z masłem. Podstawy z zakresu rachunkowości i finansów warto mieć, jak i nie należy na tym poprzestawać. Ekonomia może okazać się bowiem wyjątkową dziedziną nauki, która przy bliższym poznaniu może okazać się naprawdę interesująca, pociągająca i wciągająca. Dlatego warto czytać znajdujące się w Internecie ciekawostki z zakresu tej jakże wyjątkowej dziedziny, aby w ten sposób rozwijać się każdego dnia.
Sonda

Jakie masz konto?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...